top of page

Čo je jóga smiechu?

Updated: May 28
Pozrite si video z prednášky na tému:

Jóga smiechu ako prevencia stresu 

ešte jedna ukážka z "Jógy smiechu ako prevencia stresu" pre RKC v Prievidzi zo dňa 03.05.2024, v rámci projektu Fitness pre mozog s finančnou podporou mesta Prievidza nájdeš v nasledovnom linku: Jóga smiechu

"Keď sa smeješ, meníš sa. Keď sa meníš ty, mení sa celý svet."

Dr. Madan Kataria

Lekárovi a učiteľovi jógy Madan Kataria z Mumbai, sa podarilo zoznámiť s jógou smiechu alebo tiež hasyou- jógu už skoro celý svet. Slovo "Hasya" pochádza zo sanskrtu a znamená smiať sa. Metóda, ktorú vyvinul Dr. Madan Kataria je zmes smiechocvikov prepojených s určitými dychovými technikami, ktoré dnes už praktizujú tisíce ľudí po celom svete.

Čo je jóga smiechu?

Madan Kataria založil v Indii v roku 1995 prvý klub smiechu. Dnes je klubov smiechu po celom svete viac než 6000. Jóga smiechu má dokonca "svoj deň" - každý rok, vždy prvú nedeľu v máji sa oslavuje Svetový deň smiechu. Priznivci jógy smiechu sa stretávajú o 14:00 hod MEZ a zasielajú celú minútu plnú nálož srdečnej radosti zo života do univerza. Na všetkých kontinentoch sa počas Svetového dňa smiechu uskutočňujú menšie alebo väčšie eventy a Smiecho - stretnutia.

Zmeňme svet s jógou smiechu

Smiech nie je iba zdravý, ale ako všetci vieme aj nákazlivý. Energie sa prenášajú, či pozitívne alebo negatívne. Keď vstúpime do miestnosti, kde je napätá atmosféra, prenáša sa táto automaticky aj na nás. Opačne je pozitívna atmosféra, nálada a radosť tiež nákalzlivá. Psychologický terminus technikus znie - emocionálna nákazlivosť - a popisuje formu emocionálneho prenosu pocitov. Takzvané zrkadlové neuróny v našom mozgu spôsobujú, že nevedome imitujeme vyjadrené pocity nášho proťajšku.

Liečivý účinok smiechu je vedecky dokázaný a smiech sa využíva aj v terapeutickom kontexte napríklad pri pacientoch s bolesťami alebo s chronickými ochoreniami. Aj tu zohráva jóga smiechu dôležitú úlohu.

Jóga smiechu je zdravá

Jóga smiechu je spojenie dávnej, indickej jógovej tradície a novodobých vedeckých výskumov smiechu, tkzv. gelotológie. Účinky smiechu na telo skúmali už v roku 1964 na Standfortskej univerzite. Z toho sa ďalej vyvinuli tzv. smiecho- alebo humorterapie, ktorých liečebný účinok bol viacnásobne dokázaný. Pri smiechu sa uvoľňujú nielen svaly v oblasti tváre a brucha. Aj zaužívané a možno už neslúžiace myšlienkové vzorce sa pri smiechu uvoľňujú a môžu sa pretvoriť na nové, kreatívne. Na problémové situácie sa môžeme pozrieť z nadhľadu a dokážeme vytvoriť lepšie strategické riešenia.

Kto sa smeje jednu minútu, je sviežejší ako ten, kto praktizuje 45 minútový uvoľňovací tréning s dychovými cvičeniami. Prísun kyslíka sa mnohonásobne zvyšuje a zásobuje každú našu bunku čerstvou životbou energiou. Imunitný systém sa posilňuje, aktivujú sa detoxikačné procesy a stimuluje sa krvný obeh. Okrem to sa masírujú aj vnútorné orgány. To má vplyv na stimuláciu trávenia a aktiváciu metabolických procesov. Dokonca aj niekoľko hodín po záchvate smiechu sa v tele produkujú určité prospešné imunitné látky.Čo sa deje v mozgu pri jóge smiechu?

Keď sa smejeme, náš mozog uvoľňuje dopamín - hormón šťastia. Činnosť mezolimbického systému, ktorý je tiež známy ako systém odmeňovania, sa zvyšuje       a poskytuje nám ďalšiu dávku radosti. Ak napríklad zažijeme úspech alebo sa tešíme  z mimoriadne peknej udalosti, náš systém odmeňovania sa aktivuje. Dobré je, že náš mozog funguje podobne ako sval. Je tvárny, dá sa trénovať a rozvíjať podľa svojich  úloh  a požiadaviek.

Vedci tento jav nazývajú neuroplasticitou. Čím častejšie a intenzívnejšie teda praktizujeme jógu smiechu, tým rýchlejšie bude náš mozog vytvárať hormóny šťastia    a uvoľní endorfíny. Neurovedci zistili, že tieto pozitívne emócie nielen zvyšujú všeobecnú chuť do života, ale tiež zlepšujú pamäť.

Jóga smiechu je nielen zábavná ale zlepšuje aj naše zdravie a pohotovosť !

Čím častejšie a dlhšie sa smejeme, tým ľahšie a rýchlejšie sa vytvárajú hormóny šťastia. Takto sa vytvára pozitívna špirála smerom nahor, ktorá nám postupom času uľahčuje stále viac a viac, ľahko a rýchlo preciťovať radosť. Týmto môžeme kontinuálne stupňovať všeobecnú kvalitu života a postupne získať charakter, ktorý bude ovplyvňovaný ľahkosťou.

Uvoľnené a radostné myslenie je prospešné aj pre náš vegetatívny nervový systém.


Uvoľnení a vyvážení jógou smiechu

Keď sme uvoľnení, je aktívny náš parasympatický nervový systém. Možno ho označiť ako "nerv pokoja" alebo "relaxačný nerv" , keďže slúži metabolizmu, regenerácii a tvorbe telových rezerv. Stará sa o pokoj, oddych a šetrenie sa. Vegetatívny nervový systém ovláda bez vplyvu vedomia väčšinu vnútorných orgánov a krvný obeh.

Protihráč parasympatiku je sympatický nervový systém (sympatikus), ktorý spôsobí zvýšenie výkonu organizmu a je aktívny pri útočnom, únikovom správaní alebo výnimočnej námahe.

Keď sme v stresových situáciách, procesy na podporu rastu sa dočasne zastavia, aby sa zabezpečilo zvýšenie výkonnosti tela. Ak sa nachádzame čoraz viac v stresových situáciách môžeme si pomocou jógy smiechu vytvoriť dokonalú rovnováhu. Napätie a relaxácia by mali byť v zdravej a vyváženej rovnováhe.
Pozitíva  jógy smiechu

1. Jóga smiechu v priebehu niekoľkých minút zmení a zjasní našu náladu a náš deň

Vylučovaním endorfínu a dopamínu počas smiatia sa dostávame za veľmi krátky čas do pozitívnej nálady. Problémy, ktoré sa ešte pred niekoľkými minútami zdali ako nezdolateľné, môžeme brať s nadhľadom a pozrieť sa na ne z inej prespektívy.            S dobrou náladou sa nám kráča životom ľahšie.  Či už v súkromí, v práci alebo              v sociálnom živote - pozitívne naladenie je pre nás v každej tejto oblasti  dôležité. 


2. Jóga smiechu redukuje stres a posilňuje imunitný systém 

Keď úroveň stresu klesá, posilňuje sa imunitný systém. Naše zdravie sa zlepšuje a sme menej chorí.  Jóga smiechu podporuje zdravie,  ak sa smejeme skôr vyzdravieme. 


3. Jóga smiechu zvyšuje obsah kyslíka v tele a v mozgu

Aby náš mozog optimálne funogoval, potrebuje dostatočne veľa kyslíka. S jógou smiechu sa objem kyslíka zvyšuje a tým sa zvyšuje aj výkon nášho mozgu ako aj všetkých našich telesných funkcií. Cítime sa oveľa viac nabití energiou, motivovanejší a zvládame oveľa viac ako zvyčajne. 4. Jóga smiechu nám pomáha nadväzovať sociálne kontakty

Byť obklopený šťastnými a umiatymi ľuďmi - to všetci milujeme.  Nikto nechce tráviť svoj čas v spoločnosti negatívne naladených ľudí. Keď praktizujeme pravidelne jógu smiechu, náš výraz tváre sa rozjasní a pôsobíme vyrovnanejšie a oddýchnutejšie. To vedie k tomu, že nadväzujeme ľahšie kontakty a cítime sa šťastnejší a vyrovnanejší. 


5. S jógou smiechu rozvíjame pozitívny prístup 

Je ľahké smiať sa, keď je všetko v poriadku. Náš život sa ale vyznačuje vzostupmi          a pádmi a nie vždy je nám do smiechu. Kto pravidelne cvičí  jógu smiechu, naučí sa pristupovať k životu aj v ťažkých časoch pozitívne. Ľahšie si vytvárame stratégie riešení a s ťažkosťami dokážeme  oveľa lepšie zaobchádzať.   


 • Jóga smiechu pôsobí veľmi pozitívne na naše sebavedomie

 • Naše tvárové svaly pracujú a sú prekrvené viac ako zvyčajne, čo spôsobuje, že vyzeráme výborne 

 • Jóga smiechu posiľuje našu hlasovú melódiu  

 • Počas jógy smiechu sa vylučujú hormóny šťastia a neurotransmitery čo má za následok uvoľnenie a pocity šťastia  

 • Zdravý a uvoľnený postoj k životu 

 • Jóga smiechu oslobodzuje naše telo od stresu a čistí naše hlavy

 • Typický nedostatok kyslíka, ktorý pociťujeme zvyčajne počas stresových situácií sa vyrovnáva 

 • Naše vyžarovanie stúpa a zviditeľňuje sa naša charizma

 • Smiech zvyšuje množstvo T-lymfocytov, ktoré v organizme pôsobia ako prirodzená obrana proti vírusom, hladiny imunoglobulínov A, G a M sa zvyšujú, čím pomáhajú v boji proti infekcii. Takže čím viac sa smejeme, tým imúnnejší proti chorobám sme. 

Tým, že sa smejeme, pomáhame aj kardiovaskulárnemu systému. Smiechom sa znižuje krvný tlak, zlepšuje sa pamäť a cibria kognitívne funkcie.


Smejme sa čo najčastejšie, je to zdravé


Princípy jógy smiechu

1. Jóga smiechu je jedinečný koncept pri ktorom sa môže smiať každý a to bezdôvodne.   K tomu nepotrebujeme humor, vtipy alebo komédiu. 

2. Smiať sa začíname pomocou smiechocviku v skupine. Očný kontakt a detská hravosť nám postupne pomôžu prejsť z "tréningového" do reálneho smiechu, kedže smiech je nákazlivý. 

3. Dôvod, prečo sa jóga smiechu nazýva jógou je ten, že smiechocviky sú kombinované   s hlbokým jógovým dychom. Naše telo tak prijíma viac kyslíka a my sa cítime vitálnejší     a zdravší. 

4. Koncept jógy smiechu vychádza z vedeckého faktu, že telo nevie rozlišovať medzi simulovaným a skutočným smiechom. Fyziologický a psychologický prínos je rovnaký. 

5. Jóga smiechu sa môže vykonávať vo fitnes centrách, na školách, na vysokých školách,  v podnikoch, centrách pre seniorov, vo väzení, nemocniciach, rôznych terapeutických skupinách a samozrejme ju môže cvičiť - kedže sa jedná v skutočnosti naozaj o cvičenie -  v princípe každý.   

Kontraindikácie: 

 • krvácajúce hemoroidy 

 • prietrž, hovorovo pruh 

 • chronický kašeľ

 • iné akútne symptómy

 • epilepsia

 • ochorenia srdca

 • vysoký krvný tlak

 • inkontinencia

 • vážnejšie psychiatrické poruchy

 • ťažké bolesti chrbtice

 • vysoké štádium tehotenstva alebo rizikové tehotenstvo 

 • ľudia, ktorí podstúpili väčšiu chirurgickú operáciu, by mali počkať aspoň 3 mesiace predtým ako začnú s jógou smiechu 

 • ak máte pochybnosti, konzultujte prosím so svojím ošetrujúcim lekárom Prečo jóga smiechu? 


1. Aby sme dosiahli vedecky dokázaný prínos smiechu, musíme sa smiať minimálne 10-15 minút bez prerušenia. Prirodzene sa samozrejme nesmejeme takto dlho,  väčšinou sa jedná o krátke smiatie, resp. pousmiatie a nie o typ smiechu o aký ide pri jóge smiechu. Takýto krátky smiech nepostačuje  k tomu aby dokázal v našom tele spustiť fyziologické  a biochemické zmeny, ako sa to deje počas jógy smiechu. Kedže pri jóge smiechu smiech trénujeme, môžeme si ho predĺžiť ako len chceme. 


2. Aby sme si dopriali pôžitok zdravotných prínosov smiechu, má byť smiech hlasný  a smiať sa máme pomocou bránice, teda akoby z brucha.  Možno to nie je smiech vhodný do salónov,   ... ale kurzy jógy smiechu ponúkajú chránené prostredie, kde sa môžeme smiať hlasno a od srdca, bez toho aby sme sa blamovali.  


3. Prirodzený smiech závisí od mnohého. A všeobecne nemáme veľa dôvodov, ktoré nám vyčaria úsmev na tvári, či dokonca srdečný smiech. To znamená, že viac menej prenechávame smiech na náhodu.  Možno nájdeme dôvod k smiechu, možno nie. 

Úplne inak to robíme na kurzoch jógy smiechu. Smiech vôbec nenechávame na náhodu ale vedome sa preň rozhodujeme. Táto cesta je cesta, ktorá nám zaručuje, že si môžeme užívať zdravotné prínosy jógy smiechu.  Cieľ jógy smiechu 

Cieľom jógy smiechu je fyzické, emocionálne a psychické uvoľnenie a s tým spojená,  pozitívna "strata kontroly" nad sebou. Niečo takéto zažívame v dospelosti pomerne veľmi málo. Možno iba pri sexe alebo pri tanci. Ďalším a to dlhodobým prínosom je kultivácia nášho odstupu a nadhľadu k životným ťažkostiam, emočné uvoľnenie          a aktivácia prirodzených zdrojov pozitívnej energie. 

Jóga smiechu je predovšetkým výborným nástrojom pri prevencii alebo pre prekonávanie stresu, depresií,  sezónnych smútkov a zmien nálad, syndrómu vyhorenia. Taktiež pomáha k aktivovaniu alebo znovunájdeniu sponntánnej hravosti    a radosti v našom živote a má veľa ďalších prínosov na fyzickej, psychickej, emocionálnej ale aj sociálnej úrovni, čo je  overené množstvom odborných štúdií po celom svete. Priebeh jógy smiechu

Jóga smiechu je koncept cvičení a vychádza z toho, že smiať sa môže každý, iba tak, bez dôvodu. Teda bez vtipov, komédií aj keď zohrávajú v našich životoch dôležitú úlohu. 

Smiech je vo svojej podstate vlastne fyzická aktivita. Je to kombinácia rýchleho vydychovania, vydávania zvuku, čo ale nie je vždy pravidlo a ešte pohybu. Kedže smiech je nepodmienený, obchádza naše myšlienkové procesy, ktoré nám bránia v uvoľnení  a zvyčajne sú aj "brzdou " prirodzeného smiechu. Užitočný je tento proces hlavne pre ľudí, ktorí sa už dlho nezasmiali, ktorí sami sebe hovoria, že nemajú dôvod k smiechu.  Pri smiechocvikoch jednoducho dôvod nepotrebujeme. 

Ako prebieha a funguje  jóga smiechu?

Smiech je pri tomto cvičení predovšetkým prostriedkom a až potom cieľom. Počas hodiny jógy smiechu robíme schmiechocviky a používame tkv. "tréningový smiech", ktorého cieľom je aktivovať prirodzený smiech, čo ale nie je podmienka. Ide o kombináciu smiechu, hravých aktivít, veselých asociácií a pohybu. Po nejakom čase "tréningového smiechu" a do našeho tela vyplavujú biochemické látky, predovšetkým endorfíny. Takto sa postupne spájame aj s intenzívnym smiechom a s ním je spojený aj intenzívny pocit prežívania prítomnosti a radosti. 

Ako hlboko do smiechu sa jednotlivec dostane je samozrejme individuálne, ale  každého nastáva minimálne pár minút stav v prítomnom okamžiku a pocit radosti. Fakt je aj ten, že u  niekoho to ani na prvý pokus nepôjde.  "Epidémia vážnosti" ako túto dobu nazval Petr Fridrich,  má celkom slušný dosah. Takže ak aj niekoľko krát zostaneme iba pri  "tréningovovom smiechu", ide napriek tomu  o veľmi funkčné a užitočné cvičenie, ktoré má pre naše zdravie veľa prínosov. 
V jóge smiechu hrá okrem smiechocvikov dôležitú úlohu aj skupinová dynamika  a očný kontakt, ktoré pomáhajú zvýšiť "nákazlivosť smiechu".  " Nákazlivosť " emóciami je vedecky overený fakt, kedy hovoríme o empatických alebo tiež zrkadlových neurónoch, ktoré emócie prenášajú. Poznáme to napr. z filmov, kedy v nás emócie  z deja, na ktorý sme sa pozerali ešte nejakú dobu doznievajú. 

Jóga smiechu úzko súvisí s dýchaním, ktoré je podstatou nášho života. Smiech je  v podstate vydychovanie spojené so zvukom. Počas aktivít jógy smiechu zostatkový vzduch v našom tele vysmejeme a pomocou jednoduchých dychových cvičení do tela vdychujeme čistý kyslík, ktorý je najdôležitejšou zložkou nášho života. Smiechom teda naše dýchanie prehlbujeme. 


Jóga smiechu prebieha v štyroch krokoch: 

Krok 1: Tlieskanie 

pri jóge smiechu sa  v určitom rytme kombinujú tlieskanie a slabiky. Skupina sa pohybuje v priestore v tomto rytme tlieskajúc a vyslovujúc slabiky a nadväzuje očný kontakt. 


Krok 2: Dychové cvičenie

cvičíme ľahké dychové a naťahovacie cviky, ktoré sú prevzaté z jógy


Krok 3: Detská hravosť 

detská hravosť smiech podporuje a uľahčuje. Tu používame rôzne cvičenia, ktoré pôsobia radostne  a uvoľňujú. 


Krok 4: Smiechocviky 

v tomto kroku používame smiechocviky, ktorých je obrovské množstvo a každý cvičenec je vyzývaný nájsť svoj vlastný smiechocvik. 


Pri jóge smiechu zapájame a trénujeme naše svaly spojené so smiechom a to sú predovšetkým svaly v oblasti hlavy, ramien, šije, hrudníka, bránice a bedier. Predovšetkým stimulácia pohybu bránice  a brušných svalov, pomáha aktivovať parasympatický systém, ktorý je ukľudňujúcou časťou autonómneho nervového systému. Teda môžeme povedať, že tréningom bránice v podstate trénujeme odolnosť voči stresu.

Svaly pri smiechu vytvárajú intenzívne vibrácie v celom tele, ktoré zvyšujú našu životnú energiu  a emočnú odolnosť, uvoľňujú emočné bloky a rozpúšťajú emočné zranenia, čo vedie k následnému vnútornému kľudu a hlbokému uvoľneniu. 
Účast na hodinách jógy smiechu je dobrovoľná. Kurz nie je náhradou za lekársku alebo psychoterapaeutickú starostlivosť.

Ak človek podstupuje akýkoľvek druh liečby, zaväzuje sa pred zahájením kurzu informovať lektora    o tejto skutočnosti a o charaktere potiaží spojených s touto liečbou. V takom prípade doporučujeme  o účasti na kurze informovať aj svojho ošetrujúceho lekára.

Účastník je počas celého priebehu kurzu za seba zodpovedný sám a každý si stráži svoje hranice sám. Pokyny lektora sú navrhy, ktorými sa účastník riadi podľa vlastného uváženia. Účastník berie  na vedomie, že môže byť v priebehu kurzu vystavený fyzickému, psychickému alebo emocionálnemu zaťaženiu.  


Meditácia smiechu

Meditácia smiechu je sila! 

Počas jógy smiechu praktizujeme tzv. "tréningový smiech", ktorý nazývame aj   smiechocvikmi.  Meditácia smiechu je spojenie smiechocvikov, rozcvičenej bránice    a ďalších pri smiechu používaných častí tela, pohybu uvoľnenej energie a dobrej nálady, vyvolanej pôsobením rôznych hormónov v našom tele. 


Meditácia smiechu má viac fáz: 


V prvej fáze ide o rozcvičenie a odstánenie posledných zábran pomocou zvieracích smiechocvikov a iných bláznivých aktivít. V tejto časti je cieľom rozhýbať bránicu a tiež uvoľniť človeka tak, aby opustil svoje posledné obavy a zábrany a zmenil svoje obmedzujúce presvedčenia vo svoje vlastné schopnosti smiať sa iba tak a prijatie hravej nálady. Vlastne ide o to, aby sme sa dostali pomyselne  k svojmu vnútornému dieťaťu, naplno prijať, že sa môžeme smiať bezdôvodne, jednoducho preto, že chceme. 


V druhej fáze je hlavná časť meditácia smiechu. Prebieha obvykle na podložke v ľahu  na chrbáte    so stíšeným svetlom. Toto je dosť intenzívna časť a nikdy nevieme povedať dopredu  ako dlho bude v skutočnosti trvať. Niekedy trvá "iba" 10 minút, inokedy môže trvať aj hodinu. Akonáhle sa smiech rozhýbe, už sa nezastavuje. Smejeme sa dovtedy, kým väčšina vládze. Ak si v tejto fáze potrebujeme oddýchnuť, jednoducho  na chvíľku prestaneme, naberieme sily a pokračujeme ďalej. A  kedže vieme, že väčšiu časť nášho tela tvorí voda a voda, ako živel je aj symbolom pre naše emócie,  v tejto fáze dáme do pohybu naše vnútorné more. 

Ľudia v tejto fáze so svojím smiechom experimentujú a objavujú vlastné nuance  smiechu, ktoré počas meditácie skúmajú prostredníctvom dýchania a rôznych zvukov   a s nimi spojených rezonancií tela. Tiež rôzne telesné pozície pomáhajú nášmu smiechu a ľudia v snahe sa čo najviac uvoľniť striedajú rôzne pozície a menia svoju polohu. Taktiež v tejto fáze je silné prežívanie spojenia s ostatnými a tým aj oveľa nákazlivejší   a intenzívnejší smiech. Niekto sa dokáže v tejto fáze zahrúžiť so smiechu úplne a zažíva pocity absolútneho emocionálneho uvoľnenia a úplneho vyprázdnenia mysle. Niekedy sú zážitky spojené aj s katarziou a uvoľnením plaču, ktorý pomáha liečiť emocionálne zranenia a rozpúšťa emočné obmedzenia. 

V tretej fáze nasleduje hlboká relaxácia a je spojená s emocionálnym, mentálnym a i fyzickým uvoľnením. Naplníme sa vnútorným kľudom. V tejto fáze postupne prichádza k prehlbujúcim sa zmeneným stavom vedomia, ktoré so sebou prinášajú predstavy našej podvedomej mysli plnej pestrých obrazov, alebo ale často aj hlboký spánok. V tejto časti máme minimálne osvetlenie, resp.  pokiaľ je to možné sme v úplnej tme. 

Po skončení relaxácie je cítiť únavu zároveň s vnútornou rovnováhou, kľudom a pocitom  harmónie. Súčasne prežívajú ľudia aj stav hlbokej empatie, súcitu a lásky k ostatným ľuďom. Môžeme doslova povedať, že sa doslova vysmejeme a zrelaxujeme  "z podoby", takže sa po skončení relaxácie skoro nespoznávame. Pripadáme si krajší a príťažlivejší ako na začiatku a taktiež tak pôsobíme na svoje okolie.  Naše rozpohybované vnútorné more sa ukľudnilo. 

Ukončujeme aktivitami zameranými na uzemnenie, najčastejšie tancom, občerstvením    a rozhovorom s ostatnými účastníkmi.


text: Petr Fridrich, smichologie. Jóga smiechu pre firmy a organizácie

Workshopy, kurzy, team-eventy s jógou smiechu 


Stres manažment inak

Nároky na zamestnancov stúpajú. Viac ako 60% zamestnancov má pocit,  že ich životy sú viac stresujúcejšie. Väčší vplyv na vyhorenie ako odpracované hodiny  má  to, ako ľudia prežívajú svoju pracovnú záťaž. Čím ďalej viac práceneschopnosti pripadá na psychické ochorenia ako depresie, strach, paniky a nezvládanie záťažových situácií.    To sú pre firmy veľké náklady. 

Ale pre úspech firmy je dôležité nielen zdravie zamestnancov. Podľa "Gallup - Studie" je emocionálne prepojenie zamestnanca s firmou jedným z najdôležitejších faktorov firemného úpechu. Spokojní zamestnanci =úspešný podnik 

Keď sú ľudia v práci s radosťou, klesá práceneschopnosť a stúpa motivácia. Jóga smiechu pre firmy a organizácie je inovatívna metóda pre spojenie manažmentu zdravia so zábavou, tímovými aktivitami a oddychom. Váš tím sa pri jóge smiechu zapotí - mentálne aj telesne. Overené praxou, okamžite praktizovateľné, absolútne zážitkové a zábavné. 


Event ako zážitok 

Chcete pre váš  firemný "deň zdravia", kurz, váš team-event alebo ďalšie vzdelávanie niečo jedinečné? S metódou jógy smiechu sa o to môžete na viacerých úrovniach postarať.  Každodenné prežívanie vašich zamestnancov bude plné radosti    a uvoľnenia. Jóga smiechu sa dá využívať naozaj kreatívne a rôznorodo. Doprajte vaším tímom zaujímavé fakty a zážitky, na ktoré tak skoro nezabudnú. 


Ako prebieha jóga smiechu?

Jóga smiechu je kombinácia kreatívneho tlieskania, dychových cvičení a pantomimických smiechocvikov v spojení s naťahovacími- a uvoľňovacím cvikmi,  rôznych hravých cvičení, ktoré okrem iného efektívne podporujú teambuildingové procesy. Čo je jóga smiechu?

Metóda jógy smiechu bola objavená v roku 1995 lekárom  Dr. Madan Kataria z Bombaia v Indii. Vychádza z mnohých známych a vedecky podložených výskumov o pozitívnych účinkoch smiechu a pracuje na princípe, že aj "tréningový" smiech vyvoláva pozitívne emócie a reakcie ľudského tela.  Bez ohľadu na vonkajšie okolie a aktuálnu situáciu môžme  prostredníctvom jógy smiechu vyvolať prirodzený smiech a smelo môžme povedať, že smiech je skutočne trénovateľný. Táto metóda pomáha pri zvládaní stresu, je prevencia proti ochoreniam a z dlhodobého hľadiska podporuje a blahodarne vplýva na pozitívny životný postoj. 

"Smiech nastane, keď sú ľudia spokojní, keď majú pocit otvorenosti a slobody.

Čím viac sa smejeme, tým viac to posilňuje skupinu," hovorí kultúrny antropológ Mahadev Apte Smiech je zdravý, ako hovorí porekadlo ...


 • smiech je okamžitý liek proti stresu a syndrómu vyhorenia

 • viac smiechu = viac úspechu!

 • viac motivácie pozitívnym životným a pracovným  postojom cez lepšiu pracovnú morálku, ľahkosť a pohodu

 • vyšší osobný a pracovný výkon zlepšením tímovej práce, vzájomná dôvera 

 • viac energie a menej stresu prostredníctvom humoru a kreativity

 • vnútorná harmónia a zlepšená pracovná atmosféra a tým aj vyššia odolnosť voči stresu a lepšia rovnováha medzi životom a prácou   

 •  smiech pozitívne vplýva na výborné  klientské poradenstvo a zlepšené služby ocenením vzájomnej práce kolegov/kolegýň, klientov a dodávateľov   

 • smiech má vplyv na vvyššiu produktivitu a pracovný výkon vzhľadom k poklesu práceneschopnosti a zmien personálu, redukcii stresových symtómov a syndrómu vyhorenia. 

 • otvorenosť, jasnosť a spolupatričnosť na ktoré vplýva jóga smiechu vedú k efektívnejšej  komunikácii 

 • podpora  a zlepšenie identifikácie s firmou 

 • smiech podporuje teambildung, posiluje tímového ducha. 

 • spoločným smiechom sa zamestnanci s  firmou ľahšie identifikujú. 

 • smiech podporuje v práci veselosť a zmierňuje konflikty,  do tímu prináša harmóniu. 

 • smiech je vynikajúca príležitosť pre nové impulzy a pomáha nachádzať kreatívne riešenia a idee. 

 • smiech pôsobí stimulujúco na motiváciu a tým aj na efektivitu a produktivitu firmy. 

 • smiech spája vedenie s tímom, referentov/referentky s ich poslucháčmi,  zamestnancov/zamestnankyne s kolegmi a kolegyňami.

 • Čím? 

 • Ľudia sa naučili spolu smiať - kooperácia je ľahšia, komunikácia otvorenejšia, spájajú sa ľudia, tímy a oddelenia a zlepšuje  sa všeobecná pracovná atmosféra. 

          Na čo ešte čakáte? 
"Deň bez smiechu je stratený deň" (Charlie Chaplin) Comments


bottom of page