top of page

Masť zo smrekovej živice.

Už som viac krát písala o tom, že príroda je najväčší učiteľ môjho života. My ľudia sa riadime zákonmi, ktoré vymysleli ľudia a zažívame, že nefungujú. Príroda má tiež zákony, vekmi nemenné a nás ľudí, presahujúce. Mne príroda poskytuje odpovede na všetko čo žijem, ak sa v nej skutočne zastavím. Dovolí mi započuť ich …vnútorným sluchom, ktorý je spojený priamo so srdcom.

Ak prestávam cítiť, vidieť a počuť idem do prírody. Ten pocit celistvosti v jej náručí je pre mňa najviac. A vtedy vždy vzniká sponntánne krása, dobro a ako sa aj teraz ukázalo i liečenie - ak sa nechám viesť svojím vnútrom.Tak som sa teda pred pár dňami vybrala do prírody, pretože som sa vôbec, ale vôbec necítila dobre.

Prestávala som istým veciam rozumieť a bolelo ma telo i duša. Už viem, že keď plačem, tak vtedy plače moja duša, ľudské slzy sú jej vonkajším prejavom. Keď plače strom, vyteká z neho živica a nejako prirodzene ma to ťahalo počas týchto dvoch dní k smrekom.V jeden z tých uplynulých dní  som sa v lese stretla s mojim kocúrom Vločkom a boli sme obaja veľmi radostní, keď sme sa zrazu uprostred lesa uvideli. Ani som netušila, že sa chodí až tak ďaleko sám túlať. Robili sme si navzájom spoločnosť. Je to neuveriteľne šarmantný a elegantný tvor. Celý čas ma sprevádzal a viedol.  Vyberal cestičky, ktoré považoval za bezpečné. Celkom som sa na tom bavila, keď som si šla chvíľami po svojom a on miaukal dovtedy, kým som sa nevrátila a nešla tou, ktorú vybral on.Vtedy som ešte nezbierala živicu, teda zbierať živicu som ale  že vôbec nemala v pláne.  No tieto naše krásne stromy na mňa priam kričali a tak som postupne živicu začala odlupovať a zbierať. Je nezvyčajne teplo na toto ročné obdobie, tak bola na mnohých miestach krásne poddajná, voňavá a úžasne lepkavá. Ako som ju zbierala tak som sa na miestach, kde som ju odlúpla, snažila pozatierať zvyšnú živicu tak, aby som stromu čo najmenej ublížila. Ešte viac som si pri tomto spojení uvedomovala, že každý jeden strom je živá bytosť, ktorá vníma a cíti. Živicou si hojí svoje rany.

Na Kréte som prvý krát v živote videla vytekať úplne čerstvú živicu z platana a tá nemala krásne žlto-zlatú farbu ako živica smreka, ale jasne červenú farbu a vyzerala fakt ako ľudská krv.

Mňa priam omamná vôňa smrekovej živice prenesie vždy do hĺbky stromu odkiaľ cítiť jeho silu. Živica každého stromu, prirodzene chráni stromy pri poranení kôry či dreva. Aby sa pri poškodení nedostali do vnútra stromu baktérie, na mieste poranenia, začne vytekať miazga – živica a tá uzavrie ranu a postará sa o jej dezinfekciu.  Živica taktiež chráni strom proti hmyzu. Keď  vnikne hmyz pod kôru, začne v poškodenom mieste vytekať prúd lepkavej, žltej tekutiny, ktorá sa postará o to, aby agresívnemu hmyzu zalepila dýchacie otvory a prilepila ho bez možnosti ďalšieho ničenia.  Zdravé stromy sú tak schopné brániť sa napadnutiu rôznym druhom votrelcov a používajú živicu ako svoju obranu.

V tom prítomnom okamihu som vnímala živicu ako liek stromu, ktorým si sám lieči svoje rany. Tiež som si spomenula na jednu strofu z mojej niekdajšej básne…


...vtedy, často spomínam na svojho deda,

vždy keď štepil jablonky tak zatieral ich čerstvé rany

čímsi čo vyzeralo ako med

vtedy som si myslela,že im hladká nalomené duše


cítila som  úľavuA tak som zrazu pochopila a pocítila,  prečo ma smreky volali medzi seba. Lieky prírody môžeme využiť i pre nás ľudí, na rôznych úrovniach nášho vnímania a bytia.

 Viem, že v našom regióne sa používala živicová masť na čokoľvek, čo bolo v tele zapálené: zapálené nechtové lôžko, boľavé zuby  (áno, živicu môžeme aj žuť, no tým, že je lepkavá, nalepí sa na zuby a dosť ťažko sa jej die zbaviť),rozbité kolená, popraskaná koža na nohách či rukách, zádery, omrzliny, rezné rany, akné, plesne na nohách.


Smreková živica je prírodná surovina s antibakteriálnym, antivírusovým a antimykotickým účinkom. 


Doteraz som používala živice ihličnatých stromov iba na vydymovanie, no tentokrát som zo smrekovej živice, ktorá mi zahalila celý domov neskutočnou vôňou a pohodou tvorila mastičku. Obrovská škoda, že vám neviem sprostredkovať túto omamnosť, ktorá sa vznášala celým priestorom a liečila nielen moje telo i ducha. Zostala v dome niekoľko dní.Masť obsahuje smrekovú živicu, zo smreka obyčajného, ktorý je  u nás hojne rozšírený  a tvorí najväčší podiel zloženia masti. Smrek vďaka jeho húževnatosti a vytrvalosti je od nepamäti považovaný za ochranný strom. Vysadzoval sa v blízkosti domov aby chránil rodinu aj dom pred všetkým zlom, chorobami a nepriazňou osudu. Stelesňuje ženský princíp - znovuzrodenie, život a materstvo.


Masť obsahuje ešte dve zložky:

 

včelí vosk, ktorý má blahodarné účinky na ľudskú pokožku (najmä na podráždenú, suchú a popraskanú kožu), ktorú zjemní, vytvorí  na pokožke jemný film a pôsobí antibakteriálne. Je vhodný aj na liečbu akné.

Používam včelí vosk od Janky, ktorá má svoje včielky a na jej webe www.odvcely.sk nájdete všetky jej úžasné produkty.


panenský olivový olej, ktorý  je vhodný pre suchú, pokožku so sklonom k zapáleniu, alergickú, podráždenú, poranenú alebo inak poškodenú.

 

Masť je vhodná pri:

zápaloch kože, vhodná aj na liečbu psoriázy, mykózy, akné a pre ľudí, ktorých často trápia tkzv. „kútiky“

zápaloch dýchacích orgánov 

regeneráciu pokožky a hojení malých rezných rán

ukľudnenie pokožky po bodnutí hmyzom

liečbu odrenín, popálenín, preležanín

masáže svalov a kĺbov, reuma, bolesti chrbta, opuchy


Čochvíľa bude spustený aj e-shop, kde nájdete aj tento prírodný zázrak, no ak by niekto už veľmi súrne potreboval, napíšte...


P.S. keď som pripravovala mastičku som ešte ani len netušila, že o pár dní spadnem zo schodov a budem celá dobitá a doudieraná. Na moje odreniny, opuchnuté a narazené a doudierené miesta a aj totálne modriny, ktoré každým dňom menia svoju farbu,  mi práve táto mastička veľmi pomohla.


P.S.1. : ak si chcete prečítať celý text spomínanej básne, nájdete ho tu :

 

VRAJ JE TO O MNE, HOVORIA...

 

Plávamaj proti prúdu

vždy

priamočiarosť mi prišpendlila smútok do očí

oblizujem bolesť  

a

zatiaľ

vstávam vždy rýchlo 

ako tie hračky na strunke

tackám sa keď som zase na míle vzdialená od reality

chodím

na choduliach  nerovnováhy  

čakám kedy zase spadnem na hubu

aby som potom mohla z prachu dvíhať

seba

padlých hrdinov a najčastejšie hrdinky


vraj nosím ľuďom optimizmus

aj keď mne častokrát chýba

že vraciam im dôveru v seba

slobodu  bez mantinelov

vraj viem nakaziť

nadšením pre život

aj keď si beží  chodníkmi kdejako na krivo


vtedy, často spomínam na svojho deda,

vždy keď štepil jablonky tak zatieral ich čerstvé rany

čímsi čo vyzeralo ako med

vtedy som si myslela,že im hladká nalomené duše


cítila som  úľavu


ja to viem iba tak, že vždy mám ucho a úsmev

viem sa

tešiť s každým komu sa darí

nikomu nezávidím miliónové káry

závidím ale pokoj duše

šťastie a lásku keď je úprimná

lebo aj také sa dnes nielen pre cudzích

veľmi často

hrá

závidím, keď v očiach ohníky blčia

aj ja také chcem

v mojich raz bude horieť požiar čo nikto neuhasí

vravievala som často ako dieťa


usmievam sa

jasné, že  mne iba ohníky nestačia

chcem buď všetko alebo nič...


veď plávamaj proti prúdu...


vždy budem

ako

miniatúrne slnečné žiarenie

ktoré na zem presvitá aj cez búrkové mraky

ako svetlo

Comments


bottom of page