Zlaté ruže

NOVINKA

Aktuálna novinka autorské šaty  ZLATÉ RUŽE vznikali postupne. Akoby potrebovali čas na dozretie. Tak ako keď zreje žena. Do krásy a múdrosti.          V spojení so všetkými živlami, ktoré ju vyživujú a sú pre jej bytie potrebné. Oheň a vzduch ako aktívne a mužské, zem a voda ako pasívne a ženské.  Každý z nich sa hlási o slovo v potrebnej chvíli, niektorý viac, iný menej...no všetky sú jej bytostnou podstatou. 

Zlaté ruže sú podobne, ako všetky šaty autorskej značky DUŠA MOJA, inšpirované prírodou a tradíciou. Sú ručne maľované a autorským motívom sú  zlaté ruže. 

V renesančnom období  - inak mne veľmi blízke obdobie, čo sa týka umenia a krásy - bola ruža  s ôsmimi okvetnými lístkami symbolom znovuzrodenia a obnovy. V alchymistických kruhoch bola ruža so siedmimi okvetnými lístkami symbolom začlenenia, univerzálneho chápania a poriadku. Spojenie medzi symbolikou čísiel a ružou sa prejavuje aj v slobodomurárstve, kde tri ruže symbolizujú hlavné princípy - Lásku, Život a Svetlo.

V mytológii sa ruža spája s Afroditou, gréckou bohyňou lásky, ktorá bola často zobrazovaná s ozdobami ruží okolo hlavy, nôh a krku. Legenda hovorí, že z kaluže krvi z Afroditinho zabitého milenca Adonisa vyrástol ružový ker. 

V kresťanskej mytológii sa tiež hovorí, že ružový ker vyrástol aj na mieste Kristovej smrti.

Ruža v tarote sa považuje  symbol rovnováhy. Vyjadruje sľub, nové začiatky a nádej. Jej tŕne predstavujú obranu, prehru a bezohľadnosť a taktiež i fyzickú stránku bytia.  

V klasickej ére bola ruža Zasvätená mnohým bohyniam vrátane Isis (ktorá bola zosobnením celej prírody). Starí Gréci a Rimania tiež spájali ružu s bohyňami lásky - Afroditou a Venušou. V starom Ríme zvykli umiestňovať divú ružu na dvere miestnosti, kde sa diskutovalo o tajných alebo dôverných záležitostiach. Výraz "sub rosa" ("pod rúškou") znamená zachovať tajomstvo a vychádza z tohto prastarého rímskeho zvyku. 

Silné posolstvo ruže vnímam v živote človeka -  jeho slová a skutky, majú byť pre svet akoby príjemnou vôňou, presne takou, akou sa pýši kráľovná kvetín. 

Motív ruže na autorskej maľbe šiat je inšpirovaný tradičným ľudovým krojom z mojej rodnej obce Pohorelá. Tento motív sa nachádza na šatkách, ktoré ženy v dedine dodnes nosia k slávnostným krojom. Kašmirka - tak sa volá táto konkrétna šatka, ktorú, ako si  pamätám si nechávali ženy nosiť  či posielať spoza oceánu,  konkrétne z Ameriky alebo Kanady, kam mnohí muži odišli za prácou, resp. si ju v minulosti kupovali za bony v Tuzexe. 

Šaty sú dlhé po členky, ušité z ľahkého, krásneho a čisto bieleho ľanu. Maľba je autorská a priznám sa, že tentokrát som sa nechala uniesť a maľba je moja srdcovka. Zlaté ruže som maľovala viac ako 10 hodín. 

Materiál: 100% ľan

Štandardné konfekčné veľkosti dostupné na objednávku.

Pri objednávke, prosím uveďte do poznámky svoju veľkosť.

Pre viac info píšte prosím správu tu >> Kontakt

Autorské ľanové šaty značky DUŠA MOJA spájajú generácie. Viac ladnosti, jemnosti, krásy a lásky pre náš svet a ženskú dušu! 

120,00 €