DUŠA MOJA

Tipy pre duševnú a fyzickú zdatnosť s jógou smiechu

30.03.2020

Teší ma, že sa zaujímate o to ako si zlepšiť svoju duševnú a ale aj fyzickú kondičku. Možno je to preto, že ste otvorení novému a možno preto, že si myslíte, že trochu viac smiechu v živote nikdy nie je navyše a ešte môže aj pomôcť. Tak či tak - pre našu psychiku sú otvorenosť, flexibilita a zvedavosť výborné vlastnosti, ktoré človeku pomáhajú zvládať každodenný život s ľahkosťou a nadhľadom.

Ak vám občas napadnú nejaké ťažké myšlienky, prídu občasné prebdené noci a podobné záležitosti, tak tie môžeme preklenúť aj tým, že si vedome spomenieme na úsmevné časti života alebo si môžeme pomôcť aj smiechocvikmi. Nie je to vždy jednoduché a ľahké, ale ak sa prekonáme a naša trpezlivosť nás podporí v tom, že v precvičovaní smiechocvikov zotrváme, bude pre nás deň čo deň ľahšie sa do každého nového dňa naladiť s úsmevom.

Jógou smiechu sa môžeme oslobodiť od negatívnych myšlienok a pocitov. Smiech pozdvihne vašu náladu. Ide o posilnenie vašej emocionálnej odolnosti a vytvorenie akéhosi pomyselného duševného dáždnika, od ktorého sa ľahko odrazia všetky negatívne impulzy.

Trénujte seba a svoj humor! Ak si osvojíte zdravý zmysel pre humor, budete oveľa lepšie zvládať kritiku a aj komentáre prichádzajúce z vášho okolia. Ukázalo sa, že vtipný ľudia vidia veci vždy v lepšom svetle. To znamená, že humor nás chráni pred prehnanými reakciami a že prichádzajúce i nečakané situácie dokážeme prijímať        s nadhľadom. Zdravý zmysel pre humor nám umožňuje vedieť svet a život z jeho krajšej a tým zdravšej a šťastnejšej stránky.


Nebojte sa urobiť zo seba blázna

Iba tí, ktorí prestanú mať strach z toho, že sa zbláznia, sa môžu tešiť z humornej stránky života z celého srdca.

Možno ste tiež ako dospievajúci počúvali:

• to sa nerobí

• to nie je smiešne

• to sa nesmie

• to nie je vhodné

a a a ...

Nie je nič lepšie, ako robiť veľa nezmyslov ako dieťa a baviť sa pri tom.

Teraz prosím venujte chvíľu a mentálne sa vráťte k svojmu detstvu.

Aj vy ste divoko a bláznivo vyskakovali do výšky?

Ako ste sa ako dieťa tvárili aby ste vyzerali ešte zábavnejšie?

A možno ste aj vy menili hlas a napodobňovali ste niekoho iného?

Takáto "zábava" vás automaticky prinútila smiať sa a to najmenej 400 krát za deň. Koľko máte dnes rokov? A koľko sa dnes smejete, čo myslíte? Píše sa, že dospelí sa stále smejú iba asi 10 - 15 krát denne a podľa vedeckých štúdií od momentu keď začnú pracovať, tak už iba 4-6 krát. Keď chceme byť zábavný ako dospelí, tak nie sme nikdy detinský. Humor je popri tom výborný pre našu kreativitu, zvedavosť, pohotovosť a hlavne pre naše uvoľnenie. A ako všetci dobre vieme, so smiechom ide všetko ľahšie, smiech je zdravý - takže by sme sa mali v tomto momente rozhodnúť pre ...  SMIECH!

Smejte sa o 1krát denne viac 

Vy sami máte vplyv na frekvenciu smiechu vo vašom živote. 

Vera Birkenbihl hovorí, že: "každý, kto sa učí rozvíjať vnútorný proaktívny postoj k humoru, sa učí smerovať svoje vedomie na iné aspekty existujúcej reality"!

Pravidelným tréningom ste omnoho uvoľnenejší a stávate sa viac charizmatickou osobou! Toto vám zase pomôže ľahšie nájsť nové kontakty s inými ľuďmi, či už             v súkromnom alebo profesionálnom živote.Budete otvorenejší pre veselšie chvíle každodenného života. Častejšie sa budete smiať a budete sa vďaka tomu cítiť omnoho lepšie! Pomocou vášho zmyslu pre humor sa váš výkon zvýši, najmä pokiaľ ide o prácu pod časovým tlakom.Kedže sa nebudete brať už tak príliš vážne, nebudete mať problém ukázať aj svoje eventuálne slabosti. Budete oveľa uvoľnenejší sami pred sebou a hlavne pred inými ľuďmi. 

Duševná a fyzická kondícia

Prečo je smiech zdravý a čo sa deje vo vašom tele počas jogy smiechu, je jednoduchý, ale veľmi zaujímavý príbeh. Svaly tváre a bránice sú stimulované nenásilnými dýchacími pohybmi. Naše telo je zároveň zásobované dostatočným množstvom kyslíka prostredníctvom hlbokého vdýchnutia a dlhodobým výdychom zabezpečíme, aby sa    v pľúcach zvýšila výmena plynov. Cítime sa neuveriteľne svieži, pretože oxid uhličitý je  z nášho tela takmer úplne vylúčený. Keď sa budeme smiať, naše oči sa naplnia slzami, tok sĺz sa môže rozvinúť bez zábran a zaplaví nás zvláštny pocit šťastia, ako aj mimoriadna vyrovnanosť, ktorá sa šíri po našom tele a mysli. 

To všetko z nás robí mladších a máme sviežejší vzhľad. Pri silnom smiechu je naše telo často doslova vrhané dozadu a natriasa sa, naša hlava a tvár sú veľmi dobre zásobené krvou a žily sa rozširujú. Na začiatku smiechu sa zvyšuje srdcový rytmus. Náš krvný tlak stúpa na krátky čas a potom sa upravuje a klesá.Svaly tepien sa uvoľňujú, takže podporujú tok krvi do pľúc. Smiech znižuje typické stresové reakcie    a vedie k zvýšenej tvorbe liečivých látok v našom tele. Náš smiech nám pomôže úplne vypustiť starý vzduch z pľúc, čo môžeme prirovnať k jemnému a účinnému detoxikačnému procesu.Náš imunitný systém je posilnený a celkovo sa stabilizuje naše zdravie. Ak trpíte častou alebo trvalou bolesťou, počas jógy smiechu môžete      na bolesť zabudnúť alebo sa postupne môže úplne vytratiť. Denným tréningom sa zvyšuje objem vašich pľúc a tým aj vaša výdrž.  

So smiechocvikmi to ide ľahko 

Trvanie cvičenia asi 15 minút (a najmenej raz denne) V ideálnom prípade by denný tréning dychových a smiechových cvičení s krátkymi relaxačnými prestávkami mal trvať asi 15 minút. Začnime s desiatimi minútami a postupne predlžujeme trvanie cvičenia. Prispôsobíme si časy svojej osobnej životnej situácii. Skúsme robiť tento tréning denne.  V krátkom čase pocítime fyzicky aj psychicky pozitívnu zmenu nielen    v tréningu ale v stresujúcich chvíľach bude čoraz častejšie prichádzať: "Ho-ho Ha-ha-ha"! 

Toto cvičenie môže vždy slúžiť ako cvičenie na rozcvičenie. 

Cvičenie by sa malo cvičiť v stoji. Najlepšie pred zrkadlom. Povedzte "ho-ho", keď tlačíte ruky od seba na úrovni hrudníka s dlaňami smerujúcimi dopredu. Potom povedzte "ha-ha" a posúvajte ruky nadol.  Nechajte celé vaše telo, aby sa pomaly húpalo zľava doprava. Nohy máme rozkročené na šírku bokov. Kolená sú mierne ohnuté a svaly na zadku sú napnuté. Začnime s HOHO a HAHA. Postupne zvyšujeme tempo. Po tomto cvičení niekoľkokrát nadýchneme a vydýchneme hlboko nosom. Začneme sa uvoľňovať  a vytrasieme naše plecia, potom ruky a nakoniec naše nohy. Potom sa zhlboka nadýchneme a vydýchneme čo najdlhšie a nezabudneme sa pri tom stále usmievať. 

Začnime s prvým cvičením smiechu a užime si chvíľku.

Prajem nám veľa zábavy a veľa úsmevných momentov v našich životoch!

DUŠA MOJA