DUŠA MOJA

Ranný rituál jógy smiechu.

31.03.2020

Nasledujúce 3 cvičenia jógy smiechu pozostávajú z kombinácie dychu, relaxácie a smiechu. Je to skutočne dobrý spôsob, ako začať svoj deň pokojom a pozitívnym prístupom, bez ohľadu na okolnosti vonku. Ak sa môžeme v našom každodennom živote usmievať, ak sme pokojní a šťastní, tak je to dobré nielen pre nás ale aj pre ostatných v našom okolí. Predstavujem vám tri cvičenia, ktoré sú jednoduché a nevyžadujú si veľa času. Sú vybrané tak, aby ste tieto cvičenia mohli ľahko integrovať do svojej rannej rutiny.


Prvé cvičenia jógy smiechu môžete začať ráno hneď po prebudení         a ešte v posteli.

Aby ste sa mohli slobodne smiať a usmievať, je dôležité, aby sa vaše svaly tela natiahli a uvoľnili. Takto začnete svoj deň od začiatku pozitívne a uvoľnene.Vždy majte na pamäti to, že ste jedinečný! Vaše telo a vaše zmysly každý deň čelia novým výzvam, nielen fyzickým ale    i psychickým. Pretože smiech je už dávno známy ako najlepší liek a robí nám radosť, pozývam vás na 3 cvičenia jógy smiechu.


1.Smiechocvik - ihneď po prebudení.

Zobudí vás budík. Otvoríte oči a máte asi 5 minút na to aby ste vstali.Najprv pomaly pohýbte prstami, rukami, prstami na nohách, ohnite prsty na chodidlách smerom dnu, chvíľu ich držte a potom ich roztiahnite, hýbte nohami, akoby ste utierali tanier, do kruhu. Zvonku dovnútra  a potom zvnútra von. Teraz sa usmievajte a trite si ruky, akoby ste ich umývali, čo dnes všetci dokonale ovládame, všakže... :)

Natiahnite sa a ešte raz sa poriadne ponaťahujte. Užite si seba a tento okamih a svoj deň začnete s pozitívnymi pocitmi. 

Teraz vás budú sprevádzať celý deň.


2. smiechocvik - Prebúdzanie energie s úsmevom

Neviem ako vy, ale moja ďalšia cesta z postele vedie ráno do kúpeľne alebo do kuchyne, podľa toho ktorú potrebu pociťujem nutnejšie. Či WC alebo kávu...:) Môžete byť ešte trochu unavení, ale toto sa okamžite zmení pri druhom smiechocviku. Stojíte pred zrkadlom a prvá vec, ktorú musíte urobiť, je začať sa na seba usmievať veľkým úsmevom. Ďalej tvarujte svoje pery do našpúlených úst. Do takzvanej bozkávacej polohy. Držte túto polohu asi 3 sekundy. Teraz uvoľnite pery s výdychom cez ústa a pery. Ozve sa zvuk koňa, takzvané fŕkanie. Spomeňte si na svoje detstvo, tento zvuk ste iste ako dieťa robili veľmi často. Potom sa trikrát za sebou hlboko nadýchnite a vydýchnite nosom. A kým sa chystáte v kúpeľni, usmievajte sa asi 60 sekúnd a pokojne ukazujte zuby. Mal by to byť prehnaný úsmev.

Podľa Very Birkenbihl tento 60-sekundový úsmev stimuluje všetky svalové partie, ktoré v našom mozgu uvoľňujú hormóny šťastia. Čo má samozrejme za následok, že sa začneme cítiť skutočne dobre.                  V skutočnosti je toto cvičenie náročné, budete ho cítiť na tvári.                Je to istý druh trénovania svalov a tréning šťastia. Dnes a už vie,            že smiech, úsmevy a humor posilňujú imunitný systém. Áno, je to také jednoduché! 

Možno sa vám to podarí hneď na prvý krát a budete sa cítiť super, no možno ani nie a je to úplne v poriadku, pretože nie sme zvyknutí sa smiať iba tak bezdôvodne. Preto je našim cieľom zaviesť toto cvičenie do našej rannej rutiny, aby sme sa dopracovali k tomu, že sa postupne dosmejeme až sem a budeme mať so seba úplne skvelý pocit.                Je normálne, že vy a vaše telo jednoducho potrebujete určité množstvo času a tréningu, aby mohli vznikať pozitívne pocity a aby ste ich dokázali skutočne precítiť. Možno sa teraz cítite už trochu viac zobudení, ale vaša energia ešte nie je úplne top?

Tak poďme teda na smiechocvik: Prebúdzanie energie 

V strede hrudníka sa nachádza tzv. detská žľaza alebo týmus. Ak neviete, kde presne sa táto žľaza nachádza, tu je ilustračný obrázok:

Začnite v stoji, proti smeru hodinových ručičiek, jemne, ale pevne poklepávať päsťou v strede hrude. Tu sa nachádza vaša detská žľaza, a ak chcete môžete mierne otvoriť ústa a nechať znieť HAAAAAAAA. Metóda poklepávania dodáva telu čerstvú energiu, najmä ak sa cítime slabí, unavení alebo vyčerpaní. 

Toto cvičenie je bezpochyby dobré vykonávať aj v práci či v škole. Kedykoľvek sa cítite unavení. 

Len to vyskúšajte. Takýmto poklepávaním túto žľazu, ktorá je najproduktívnejšia v detskom veku, stále trochu stimulujeme. Dokonca vieme, že táto žľaza sa vyvinie už dávno pred narodením a pracuje už    v čase, keď ešte mozog, srdce a pečeň nefungujú na plné obrátky. Týmus, alebo brzlík (gr.duša) je uložený v hrudnom koši vpredu za hrudnou kosťou, pred priedušnicou. U detí siaha približne od štítnej žľazy až k srdcu. Od puberty dochádza k jeho zániku a obaľovaniu tukom. Po 30- už ani nevieme, že sme nejaký týmus mali. Zistíme to však vtedy, keď naše telo nie je schopné vlastnej obranyschopnosti, keď nás aj chrípka dostane do postele aj na dlhší čas. Teraz ste hore, uvoľnení a pripravení na tretie cvičenie.

3. smiechocvik - neviem! 

Toto cvičenie sa nazýva "neviem" a tu je postup:

Postavte sa pred zrkadlo, počas nadychovania nosom, pritiahnite ramená k ušiam. Keď vydychujete so široko otvorenými ústami              a hlasným HAHAHA a spúšťajte ramená nadol. 

HAHAHA a smiech sú všeobecne pomôckou ku kontrolovanému            a silnému výdychu. Čím dlhšie poviete HAHAHA, tým viac vzduchu môžete vydýchnuť. To znamená, že teraz sa môžete nadychovať trochu hlbšie a postupne sa tento dlhší nádych stane automatickým.

Kombinácia cieleného dýchania a smiechu vám dáva silu, silu               a vytrvalosť, ktoré potrebujete pre svoj deň. Pretože to prirodzene kompenzuje nedostatok kyslíka a nadmerného množstva oxidu uhličitého vo vašom tele. S väčším množstvom kyslíka sa váš mozog      a orgány stanú aktívnejšími, cítite sa fit a uvoľnení. 

Hotovo!

Teraz ste pripravení na svoj deň!


Odporúčam vykonávať tieto smiechocviky 3-6 krát týždenne a budete cítiť, že vaše telo má omnoho viac kyslíka a že vaše myšlienkové pochody budú už hneď ráno jasnejšie. Kedže aj váš mozog bude mať viac kyslíka, budete uvoľnenejší, fit a začnete každý svoj deň                  s úsmevom a skvelým pocitom.


DUŠA MOJA