DUŠA MOJA

Jóga smiechu ako kľúč pre naše unesené mozgy a cesta k srdcu.

27.01.2022

Minulý a predminulý rok sa mohol odohrávať ako temný lekársky thriller, no iste mal i svoje sitkomové momenty.

Pamätáte si, ako ste prvýkrát videli niekoho, kto sa pokúšal napiť vody z pohára s rúškom, pričom sa oblial?

Alebo ako sa nezdržíme smiechu pri pohľade na dokonale zladenú paničku, či pána, pre ktorých kôli nasadenému rúšku je ich imidž nanič, lebo s odstávajúcimi ušami vyzerajú ako šmolko a šmolka?

Alebo ako sa s námahou pokúšame otvoriť zlepený plastový sáčok v Lídli, či Kauflande a snažíme sa obliznúť si prst, čo nám má pomôcť pri rozlepení tých jemnučkých sáčkov, no oblizneme si iba vnútro nasadeného rúška, či vyfúkneme vzduch namiesto do sáčku iba silnejšie do rúška a tak nám takéto otváranie sáčkov zakaždým uberá pár minút z nášho života?

Alebo, to sa dnes už asi tak často nestáva (lebo sme si zvykli ?), sme sa museli spred obchodu vrátiť, pretože sme si doma zabudli rúško?

Dokonca sa pri ranných prechádzkach v rúškach vyhýbame očnému kontaktu a potom rozmýšľame, aká choroba to zachvátila už i naše mozogy?

Je toľko obmedzení, s ktorými práve teraz žijeme, že tu a tam sa chceme rozhodnúť urobiť nesprávnu vec. Napríklad i jesť nezdravé jedlo, ktoré ani nechutí.

Vystrašenie už iba jednou existujúcou chorobou zmenilo ľudí na vzorných spoločensky zodpovedných občanov, no iba na zlatých 10 dní. Nielenže sme sa stiahli do svojich domovov ako vojaci z vojny v ich bunkri, ale rozhodli sme sa posilniť každým profylaktickým opatrením, počnúc použitím slova "profylaktický" namiesto "preventívny". Vyzbrojený správnou slovnou zásobou sa s príkladným nadšením púšťame do užívania svojich vitamínových a zinkových tabliet. Ak to nešokovalo náš dlho zanedbávaný imunitný systém, pridali sme i veľmi profesionálne vyzerajúci prístroj na inhaláciu pary, ktorý máme ako talizman umiestnený na pracovných stoloch.

Antiseptické kloktadlá a pastilky završujú agresívny booster program, nehovoriac o pravidelnej kontrole teploty a pulzu.

Veľké testovanie bolo ukončené a je načase zistiť, či sa všetky tieto opatrenia ukázali ako úspešné - nie to, čo by sme už dávno mohli vedieť.

Keď čakáme 48 hodín na výsledky testu, bojujeme celý čas s ťažkým prípadom Schrödingerovho vírusu. Keď konečne príde negatívna správa, objaví sa silný to moment, ktorý nepochybne platí pre všetkých testovaných.

Rozhodujeme a dobrovoľne sa vrháme do náručia Emily v Paríži. Chápem, že obávaná jediná existujúca choroba spôsobuje zmätok i v názore a vkuse človeka, preto bol tento seriál z tohto pohľadu ideálny pre 2020.

Možno toto obdobie nie je tá najvhodnejšia chvíľa na robenie si žartov, ale zakaždým, keď si na toto všetko spomeniem, musím sa smiať.

Našťastie existuje veľa takýchto podivných, (naozaj výstižné slovo by bolo hlúpych, no nechcem sa naozaj nikoho dotknúť)momentov, ktoré vykĺznu spod rúška posledných dvoch intenzívnych rokov.

Aj vy si iste na nejaké spomeniete? ...

Na jógu smiechu sa môžeme pozerať i ako na pľúcne cvičenie, ktoré zatvára dvere pred stresovými hormónmi.

Keďže "bojujeme" dva roky s jednou konkrétnou chorobu (ostatné akoby vymizli) a vstupujeme do jej tretieho roku s informáciami o ďalšej vlne, máme akoby len málo dôvodov na to, aby sme sa smiali a udržovali si hormóny šťastia pod kontrolou. Riešime stres spojený so skĺbením práce z domu s domácimi prácami, úzkosťami, riešením strát alebo zhoršením zdravia blízkych...

Vedeli ste však, že 15 minút smiechu vám prospeje viac ako 2 hodiny dobrého tréningu?

Vyzerá to ako uskutočniteľná dohoda v čase, keď ľudia na celom svete uprednostňujú svoje zdravie ako nikdy predtým a hľadajú praktické spôsoby, ako posilniť imunitu.

Jóga smiechu môže doslova odomknúť naše unesené mozgy a umožniť nám stať sa emocionálne a fyzicky zdravými.

Skutočný smiech má tendenciu zatvárať ventily stresových hormónov, ako je kortizol, ktoré nás udržujú energeticky nízko, keď sme podráždení alebo nahnevaní.

Smiech je v podstate následný zvuk rýchleho prúdenia vzduchu z našich pľúc, no zároveň je to malý proces dýchania, ktorý spadá do kategórie dychových praktík jógy známych ako pránájáma.

Jednoduchý akt smiechu môže aktivovať viaceré oblasti ľudského mozgu. Všetci vieme, že smiech je tiež emocionálne gesto, takže kedykoľvek sa smejeme, intenzívne aktivuje najväčšiu časť nášho mozgu, predný lalok, kde fungujú sociálne a emocionálne reakcie. Kedykoľvek počujeme vtip alebo vidíme niečo zábavné, ľavá hemisféra nášho mozgu sa snaží pochopiť štruktúru vtipu a vykoná analýzu, aby rozpoznala slová a potom sa elektrické signály prenesú do predného laloku, aby sa aktivovali emocionálne reakcie.

Potom nasleduje pravá hemisféra mozgu, aby vykonala emocionálnu analýzu, aby pochopila vtip a následne odovzdá signály do oblasti zmyslového spracovania.

Jednoduchý smiech funguje prostredníctvom mnohých oblasti mozgu. Keď mozgové vlny prechádzajú mozgom, dochádza k veľkým zmenám v limbickom systéme, ktorý zahŕňa aktiváciu amygdaly (tvorca emocionálnych rozhodnutí), substantia nigra (čierna hmota s jej úlohou pri riadení pohybu) a hipokampusu (pamäť a oblasť učenia). Preto sa ventily stresových hormónov zatvoria a začnú sa vylučovať hormóny šťastia.

Vnímanie niečoho vtipného prostredníctvom našich zmyslov a jednoduché ale ozajstné smiatie sa, môže aktivovať náš unesený mozog, aby sme sa cítili dobre a aby sme sa stali zdravšími a pozitívnejšími.

Takže niet pochýb o tom, že smiech je najlepší liek, nielen z hľadiska našej nálady, ale aj pre naše pľúca, srdce a mozog.

Tak čo, znie to ako uskutočniteľná dohoda? 

DUŠA MOJA