DUŠA MOJA

Čo teší vašu dušu?

14.05.2021

Podstata mojej duše je tvorenie. Keď tvorím, intenzívne cítim, že žijem. Cítim sa naplnená životom, jeho farebnosťou, šťastím, láskavosťou  a ľahkosťou. Vnímam, že v momentoch, keď si dovolím prejavovať sa tvorivo, prestáva existovať čas a priestor.  Akoby zrazu tieto dve veličiny stratili svoju platnosť. 

Neviem či ste si všimli, príroda pandémiu statočne ignoruje.  

Všetky prejavy, ktoré sme my už viac ako rok mali zakázané ako 

 ·  voľné dýchanie

·  spájanie  

·  ľahkosť

· pozeranie sa do očí 

· dotýkanie sa jeden druhého

· prejavenie sa 

· hlučnosť

· nákazlivosť 

v prírode neustále pretrvávajú. 

Denne mám úžasné návštevy. Nikto ich nekontroluje, či absolvovali testy, či sú zaočkovaní a pod. ... 

Od maličkých chrobáčikov, včielok, vtáčikov - od sýkoriek všetkých druhov, glezgov, drozdov, ďatľov, sojok, slávikov, stehlíkov... ježkov, mačky, srnky, jelene, zajace, diviaky.... Všetci sú hluční, prejavujú sa, navzájom sa dotýkajú, pozerajú sa do očí, voľne dýchajú, s ľahkosťou sa pohybujú ... tvoria pre seba a spoločenstvo. 

Tak ako stále predtým. 

Nič sa nezmenilo.  

Dnes som sa zapojila ako ko-lektorka do online semináru, kde prezentujeme spoločne s OZ tvorivá dielňa inšpiratívne aktivity pre učiteľov. Aktivity, ktoré podporia s ľahkosťou a radosťou návrat a socializáciu detí do škôl.  

V krátkosti som predstavila jógu smiechu a jej prínosy, hlavne pre detskú dušu. 

Základným princípom jógy smiechu je, že sa môžeme smiať kedykoľvek a kdekoľvek úplne bez vonkajších podnetov, iba na základe toho, že si to dovolíme. Náš mozog nedokáže rozlišovať, či ide o prirodzený smiech alebo nie. Procesy, ktoré prebiehajú v našom tele sú vždy najskôr o myšlienke, následne o emócii a potom o akcii. 

Čo sa deje mysli, to sa deje telu. 

Ak si my sami dovolíme myšlienku na smiech bez príčiny, ktorá v nás vyvolá príjemnú emóciu, tak sa dokážeme úplne bez problémov smiať akoby na povel. Naozaj to tak je, veď si iste ešte spomínate na hry z detstva, keď sme sa hrali hru : ....bóoooože, veď to je iba akože.  

Koncept jógy smiechu je založený na vedecky overenom fakte, že naše telo nedokáže rozlišovať medzi predstieraným a skutočným smiechom, ak sa smejeme dobrovoľne, na základe nášho rozhodnutia smiať sa. Predstieranie smiechu je tu úplne v poriadku, je to cesta ako telo priviesť k prirodzenému smiechu.

Smiech je podobne ako plač nástroj uvoľnenia, pri emocionálne vypätých situáciách, pri pretlaku emócií.

Som rada a teší ma,  že môžem radosť zo smiechu posúvať ďalej a verím, že aj pomocou jógy smiechu znovu aj vy objavíte svoje vnútorné dieťa. 

Smiech je jedna z ciest k vlastnej podstate. 

Zahŕňa radosť i ticho v jednom. 

Dnes som mala telefonát, ktorý ma tiež potešil. 

Neznámy pán mi do telefónu hovorí: 

... " chcem sa smiať a nemám s kým. "...

ak by ste sa aj vy radi zapojili a naučili smiechocviky, najbližšie sa môžete pripojiť v nedeľu o 19:00 hodine  - zatiaľ online -  kde si spolu s nami môžete dovoliť smiať sa... iba tak, bez príčiny, akože ... a nakoniec naozaj...lebo tento cvičný smiech - ako ho my,  lektori jógy smiechu tiež nazývame - vždy po chvíli prejde do prirodzeného smiechu, ktorý ako všetci vieme, je nielen pre naše fyzické ale i psychické zdravie liečivý.  

Viem, znie to ako ďalšia otrepaná fráza, no smiech je naozaj veľmi mocný liek. 

Prináša našej duši uvoľnenie, farebnosť a ľahkosť bytia. Prestávame sa brať vážne a to nám umožňuje sa na mnohé, dovtedy videné cez mraky, pozrieť s nadhľadom. Nachádzame nové cesty a riešenia. 

Vnútorný duch smiechu podporuje myšlienky ocenenia a odpustenia ako mocných nástrojov ako sa spojiť s ľuďmi na duchovnej úrovni. Tým, že sa zvýši ich pocit šťastia, zvýši sa i náš vlastný pocit šťastia. 

Ak prijmeme tieto princípy, dokážeme tým úplne zmeniť život.

Cez smiech sa postupne dostaneme k životu v pravde, k stavu byť v sebe prítomný a na seba napojený. 

K životu v rovnováhe. Vedome tvoríme svoj život v súlade s Matkou Zemou: zanedbávanie duše a tela, ľudí vo svojom okolí, priestoru v ktorom žijeme sa stáva krok za krokom minulosťou. 

Stávame sa empatickejšími a naše vnímanie sa rozšíri. 

Zrazu inak a intenzívnejšie vidíme, že už kvitnú farebné lúky.  I mne za domom taká úžasne voňavá rozkvitá. Každý rok ma mimoriadne teší . 

Pred pár dňami tam bagrovali, tak som si nazbierala kyticu aj do vázy, práve z tých miest, ktoré  žiaľ aktuálne zničili. Nie úplne, tie kvietky tam zase narastú, no budeme si na ne musieť počkať do budúceho roka. 

A ak by ste nevedeli, ako sa volá krása na fotografii - tie krehké fialové, ružové a modré kvietky, ktoré sú na fotke, tak to sú, prosím pekne, orlíčky (Aquilegia vulgaris)

Ja ich milujem. Ich jemnosť, krehkosť, tie jedinečné tvary - ako z inej planéty ... Sú prenádherné. 

Ako som sa dočítala, tak orlíček mal výnimočné postavenie aj v kresťanskej symbolike; kvet pripomínajúci päť spojených holubíc  pripomínal Ducha Svätého, trojpočetné listy zase Najsvätejšiu Trojicu (najlepšie je vidieť  "holubice" na ružovej alebo bielej variante tejto krehkej krásy). Sedem kvetov symbolizovalo sedem darov Ducha Svätého, tri zase kardinálne kresťanské cnosti: vieru, nádej, lásku.  

Kvet bol obľúbenou inšpiráciou aj pre umelcov. Jedným z najznámejších diel s vyobrazením rastliny je obraz Mária s dieťaťom od flámskeho maliara Huga van der Goesa v galérii Uffizi vo Florencii. 


Zaujímavý je spôsob opeľovania týchto pozoruhodných rastlín. V našich podmienkach túto činnosť vykonávajú najmä čmele, ktoré sa so svojim cuciakom dokážu dostať do dlhej kvetnej ostrohy naplnenej nektárom. Včely a menšie druhy čmeľov však rovnako nechcú ostať naprázdno a k sladkej šťave sa doslova prehryzú zo zadnej strany kvetu. Samozrejme, bez toho, aby vykonali svoju prácu a rastlinu opelili. Pri niektorých druhoch orlíčkov s mimoriadne dlhou kvetnou ostrohou (niektoré ju môžu mať až 15 cm), ktoré rastú napr. v Amerike, úlohu opeľovačov preberajú motýle lišaje, ba dokonca kolibríky. 


 A čo dnes potešilo vašu dušu? DUŠA MOJA